The Quickest Way I Know To Get a Family of Four Prepped for The Coming Collapse

In Prepping and Preparedness by M.D. Creekmore8 Comments

The Quick-Start Guide to Survival & Preparedness for a family of Four

This morning as I was trying to catch up on my email (I get a massive amount of email each month, last month over 3,000), I opened a great one from John W. In a nutshell  John is new to prepping and hasn’t really done anything prep-wise yet, but he has been thinking and making plans.

John said that he has his home on two acres paid-off and that he has a job and works to support his wife and two children (one 6 and the other 9 years old). He said that he knows from all of the news and the tell-tell signs that something big is coming and that his main fear is a total economic collapse.

He said that he has $10,000 to spend on preps and that he wanted to be ready as quickly as possible, without all of the buying a can of food here and another can another day or a few extra cans each time he goes to the grocery store.

He also insists on long-term storage foods, with a shelf-life of 25 years or more, because he doesn’t want to be bothered with all of the rotating and other stuff involved when stockpiling perishable foods.

John’s question to me was, if you had nothing prep-wise, and just starting out and wanted to be ready within the next month and with a budget of $10,000 what would you do and buy to be prepared as quickly as possible?

I’ll answer that question below.

One Year+ Food Storage for Four People 

To start I would order the Augason Farms Deluxe 4-Person One Year Kit – the $3,500 might seem like a lot at first glance, but considering this package will provide 21,116 total servings and approximately 1,300 calories per day per person, with a 30-year self-life it’s really a pretty good bargain, especially for those wanting to get prepared NOW.

The Augason Farms products make up the bulk of my long-term food storage and I can attest to the quality and taste of their products, the Honey Coated Banana Slices are absolutely delicious!

I would then order four of the Survive2thrive 100% USDA Organic 40-day Nutrition Emergency Food Supply Buckets, then I would top it all of with eight gallons of cooking oil (store it frozen and it will last a long time), 32 pounds of salt, yes, some salt is included with the Augason Farms Kit above, but salt is cheap and has so many uses you can’t have too much.

Add another 35 pounds of sugar, and an extra two buckets of Augason Farms Country Fresh 100% Real Instant Nonfat Dry Milk in the 14-pound buckets with a 20-year shelf-life. Then I would add an assortment of herbs and spices for cooking and about 10 pounds of assorted hard candies for threats for the kids (and yourself).

I would also add 12 large jars of peanut butter, 24 cans of SPAM and 12 canned hams.

If you drink coffee be sure to add that in the amounts you normally consume over a 12 month period. And don’t forget multivitamins and extra vitamin C.

Total cost around $5,500 dollars for a family of four.

Protection and Foraging

If I had no firearms now (get training) I would buy a Mossberg  500 Combo package and 100 rounds of 00 buckshot, 50 rifled slugs and 200 birdshot (preferably #6 shot), then I would buy a Ruger 10/22, 1,000 rounds of .22 ammo and five of the Ruger factory 25 round BX 25 magazines.

Total Cost around $750

Water Storage and Purification 

I would store as much tap-water as possible (limited by space) in every suitable (but free container – avoid the plastic milk jugs, they are weak and fall apart after a few months) that I could find. Then I would order a Big Berkey Water Filter and a set of extra elements.

Total Cost Around $350

Food Production

John said that he had two acres of paid-off property, so I would find the best place (most level, sun exposure, and best soil) and have the largest area that I could work tilled and add as much free organic matter that I could get, check with any local large production chicken, horse or dairy farmers in your area, most of the time they will give you all of the manure that you need if you’ll haul it away.

gardening on the homestead

Spread this on your newly tilled garden plot and till again, now cover this all with about six inches of straw and throw some old lumber on top to keep the straw in place. Leave it to compost in the ground over the fall, winter and into spring. When it’s time to plant in late spring, till it all up (including the straw) again and plant.

If I did not already have gardening tools on hand, I would get a good quality shovel, hoe, and a bow rake, spading fork,  a big box of  Miracle-Gro all-purpose plant food and a copy of Gardening When it Counts.

Then I would build a small chicken coop from mostly scrounged building material and buy 8-10 six-month to one-year-old chickens or ducks. Then I would build rabbit hutches along one of the sidewalls of the coop and buy two does and one buck for breeding stock.

I would also plant fruit and nut trees everywhere that I have space on my property…

Total Cost Under $650

Power Production

I would order a  Renogy 200 watt solar panel kit, panel mount, and marine battery,  solar 11-in-1 battery charger, rechargeable batteries, and a gas-powered portable generator. Then I would get five-5 gallon fuel cans and fill with gasoline, add STA-BIL fuel stabilizer, then rotate every year.

Total Cost Around $800

Random Items 

Two hundred and sixty-five rolls of toilet paper, (more if you have room), 24 tubes of toothpaste, 48 toothbrushes, feminine hygiene products (ladies you know how much you’ll need for a year – I stay as far away as possible during that time), 24 bars of soap for bathing, 24 56 FL OZ bottles of dish-washing liquid, (can also be used for hand-washing of clothing.

good first-aid medical kit (get training if you need it and include any personal medications), download free copies of Where There is No Doctor and Where There is No Dentist and print them to paper or just buy copies from Amazon.com.

Then while on Amazon.com, I would order a Zoom Versa Stove, a Kaito Voyager Pro KA600 Digital Solar/Dynamo AM/FM/LW/SW & NOAA Weather Emergency Radio and two sets of Motorola MR350R 35-Mile Range 22-Channel FRS/GMRS Two-Way Radios for family communications when separated from family members.

Cold weather sleeping bags for every family member.

Total Cost Around $900

Conclusion 

As you get more money put in a wood stove if possible, or at the least a propane wall heater and enough propane to last through a rough winter. Having both a wood-stove and propane is a better and more flexible solution.

Then add a good handgun or two (I suggest the Glock model 19 and a Browning Buckmark) extra magazines and ammo. Then look into buying a center-fire rifle, this can be something like an AR-15 or even a 30.30 lever action.

And get all of the training possible. Not only firearms training but, medical, auto mechanics canning, wood-shop, sewing, etc. you can never know too much.

Add some non-hybrid garden seed.

So there you have it, folks – how to get a family of four quickly prepped to survive for a period of one year or longer – in the easiest way possible… and at a total cost of under $10,000 (approximately)…

Comments

  1. This is a great article, thanks for reposting if this article doesn’t get you motivated nothing will:)

  2. Maybe you could do a review for some of us with more time and less money…say 2 or 3 thousand dollars.
    Thanks

  3. Patriot supply is also very good and offer free 2 day shipping and always have different sales. They have right at 2000 calories a day.
    I might have missed it, but I didn’t notice any alternative cooking methods. You did mention a wood stove and if it’s a flat top that’s an option.
    What goes in must come out so a way to dispose of waste.
    It is a good article. I appreciate it.

  4. Animal’s are wonderful to have. Rabbit’s provide meat protein, fiber from the heavy fur, and if a person can do this, tanned hides to make into clothing and blankets.
    Chicken’s provide meat protein, eggs, bug control if you free range them and entertainment.
    There is one drawback that no one seems to comment on:
    They all need to eat. You MUST provide for their own food requirements and if you live in a cold, snowy place, they will not be able to provide for their own food being free ranged. If you live in a warmer climate, their needs might be easier to provide for.
    I have about 30 rabbits. They are all caged in that I have found the two people, I personally knew, who “free ranged” their rabbit stock, ended up regretting this method. During the winter, the animal’s starved while eating everything they could possibly scrounge. I am now building up my rabbit pellet stores and buying a Ton of excellent quality grass hay. Alfalfa is great but it’s to flaky for the animal’s to eat and it falls through the cage floor.
    Need to develop a plan to keep your animal’s well fed.
    Provide for them and they will provide for you.

  5. I am in the process of running an inventory on my food stock. I need to rotate a good bit and also stock up. With the election coming up in 2020 I think the nutcases are going to be out in force more and more toward election day. Not to mention after the election and Trump gets re-elected. Regardless, I have food to restock, and miscellaneous to purchase such as the solar system you mentioned in this article. My problem is this. My wife of 40+ years see’s no sense in it, my children think I’m crazy (maybe a little), my sister-in-law doesn’t want to talk about it because it depresses her. So, I just do it a little at a time under the radar. I’m putting together a pandemic box now. One of your previous articles with the list of must have’s for survival is my go by. Thanks for the articles MD, they tend to get me up and off it.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.